Späť Zápaly

Zápaly

Napriek tomu, že zápaly sú prirodzenou reakciou tela na podráždenie, je lepšie sa im vyhnúť alebo ich aspoň v čo najkratšom čase vyliečiť. Nepríjemnými prejavmi zápalov sú začervenanie, bolesť, zdurenie či zvýšená teplota v mieste zápalu. Ak si neviete so zápalom poradiť, vyskúšajte, či si s ním neporadia bylinky.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky utišuje zápaly, upokojuje podráždenú či poškodenú pokožku. Používanou časťou sú okvetné lístky.
Odporúča sa užívať dvakrát denne ako čaj, respektíve 15 kvapiek tinktúry (pripravíte ju tak, že listy, kvety a stonky nechtíka dáte do fľaše, zalejete cca 40 %-ným alkoholom, zavriete a necháte obsah fľaše lúhovať cca dva týždne na teplom či slnečnom mieste). Pri vonkajšom použití sa používa na obklady na liečenie rán a zápalov pokožky a tiež ako masť.
Masť z nechtíka lekárskeho urobíte takto: Necháte roztopiť 250 g čistej bravčovej masti. Do horúcej masti nasypte jednu kopcovitú hrsť listov, kvetov a stoniek nechtíka lekárskeho. Nechajte na krátko vzkypieť, dobre premiešajte a potom odstavte. Hrniec prikryte a cez noc nechajte pomaly vychladnúť. Na druhý deň vzniknutú masť opätovne zohrejte aby bola tekutá natoľko, aby sa dala prefiltrovať cez čisté ľanové plátno. Masť je určená na vonkajšie použitie.
Ďalšie účinky: hojí menšie popáleniny, utišuje bolesti ucha, uľahčuje priebeh menštruácie

Ibiš lekársky

Ibiš lekársky zmierňuje ťažkosti pri zápale žalúdka. Používajú sa z neho listy a korene.

Ďalšie účinky: lieči žalúdočné a kožné vredy, upokojuje pri kolike

Šalvia lekárska

Pri zápale mandlí, bolestiach hrdla, pri zápaloch na ďasnách, zuboch alebo v ústnej dutine a tiež pri zápaloch hltana odporúčame teplé obklady z čaju zo šalvie lekárskej.
Čistú šatku namočte do čaju, oviňte okolo hrdla a zafixujte previazaním druhou šatkou. Alebo do čaju namočte gázu a priložte ju na zapálené alebo hnisajúce miesto v ústnej dutine alebo na čeľusti. Pomáha aj kloktanie šalviovým čajom niekoľkokrát denne. Na jednu šálku čaju potrebujete jednu kopcovitú čajovú lyžičku šalvie lekárskej. Zalejte ju horúcou vodou a nechajte pol minúty lúhovať. Pri vnútornom použití sa odporúčajú dve šálky šalviového čaju denne.

Arnika horská

Arnika horská pomáha pri zápaloch nechtového lôžka. Zapálený necht sa niekoľkokrát denne potiera tinktúrou z arniky horskej.
Tinktúru z arniky horskej si vyrobíte tak, že fľaša sa do dvoch tretín naplní čerstvými okvetnými lístkami z kalichov kvetov arniky. Potom sa fľaša naplní 38 až 40 %-ným alkoholom (najlepšie ražným) a nechá sa aspoň dva týždne stáť na teplom mieste. Časť hotovej esencie preceďte a prelejte do menších fľaštičiek. Veľkú fľašu s okvetnými lístkami arniky môžete potom doliať ďalším alkoholom.

Chren dedinský

Chren dedinský bráni infekciám a pôsobí proti mikróbom, čím podporuje hojenie zápalov. Používajú sa z neho listy a koreňové časti.
Pri vonkajšom použití sa používa ako obklad. Jemne nasekanú vňať zmiešajte s vodou a múkou, dobre premiešajte a takto vzniknutú hmotu natrite na postihnuté alebo zapálené miesto. Prikryte gázou alebo šatkou. Pri vnútornom použití zmiešajte nasekanú vňať s medom a horúcou vodou a získate účinný prostriedok proti prechladnutiu.
Ďalšie účinky: podporuje trávenie čistí pľúca, účinkuje mierne močopudne

Palina dračia

Palina dračia tíši zapálenú a podráždenú pokožku. Používajú sa z nej listy.
Pri vnútornom používaní užívajte 20 kvapiek tinktúry denne (tinktúru pripravíte analogicky ako v prípadoch uvedených vyššie). Pri vonkajšom použití prikladajte ako obklad na podráždenú alebo zapálenú pokožku.
Ďalšie účinky: podporuje trávenie, zlepšuje prúdenie žlče, pomáha pri bolestivej menštruácii

Orech vlašský

Pri zápaloch ústnej dutiny vám pomôžu výplachy čajom z listov orecha vlašského.
Zaliatím jednej kopcovitej lyžičky nadrobno nadrvených listov orecha vlašského, dostanete šálku odvaru, ktorým si vypláchnete a vykloktáte ústa. Opakujte viackrát denne.

Praslička roľná

Podobne účinkuje aj praslička roľná. Jedna kopcovitá čajová lyžička prasličky sa zaleje horúcou vodou, nechá sa cca minútu luhovať a týmto čajom sa kloktá viackrát denne.

Späť