Späť Bylinky v kuchyni

Bylinky v kuchyni

Základné kuchynské bylinky:

Mäta dodáva pokrmom špeciálnu príchuť exotiky. Mätové lístky sú výbornou prísadou do šalátov alebo ozdobou na zákusky. Vynikajúco doplní miešané nápoje.

Šalvia má silnú a výraznú vôňu. Je horkastá a dobre sa hodí k mastným jedlám, lebo stimuluje tvorbu žlče. Nasekané lístky sa hodia k bravčovému a kačacine. Zo zeleniny sa šalvia najviac hodí k paradajkám, paprike, fazuli, baklažánu.

Majoránka má v kuchyni široké využitie. Zemiaky, mrkva, kapusta a zeler sú mimoriadne chutné s trochou majoránky. Skúste ju pridať k syru či rybám.

Tymián nesmie chýbať v žiadnom „bouquet garni“, plnke či marináde. Nasekané lístky sa môžu pridávať do polievok, k rybám, mäsu a hydine. hodí sa ku hubám, cestovinám, paradajkám a fazuli.

Bazalka dodá každému jedlu korenistú chuť. Lístky nesekáme, ale trháme a pridávame do polievok, k rybám, vajciam a divine.

Bobkový list sa pridáva na samom začiatku varenia. Dodáva silnú korenistú chuť polievkam a omáčkam.

Koriander je mnohoúčelová bylinka. Použite hŕstku nasekaných čerstvých lístkov do polievky, k hydine, zelenine a do šalátov. Skúste pridať listy a zelené semená do karí.

Fenikel má výraznejšiu vôňu ako kôpor a chuť podobnú anízu. Veľmi dobre sa hodí k rybám, vyskúšajte grilovať ryby nad suchými konárikmi fenikla.

Cesnak má výraznejšiu arómu ako cibuľa. Hodí sa do polievok, k rybám, pečenej jahňacine, mäsu a a hydine, ale aj na cestoviny. Mimoriadne sa hodí do marinád.

Zázvor má ostrú a výraznú chuť, ktorá ho predurčuje do čínskych a indických jedál.

Kôpor má jemnú ale výraznú vôňu. nasekané lístky používajte do šalátov, zeleninových pokrmov (sú mimoriadne chutné s veľkými cukinami, rajčinami, cviklou a kapustou).

Petržlen je najvšestrannejšia bylinka v kuchyni s osobitou výraznou vôňou. Stopky majú intenzívnejšiu vôňu ako listy, preto ich používajte do omáčok a marinád. Do polievok, k rybe, mäsu a hydine použite čerstvo nasekané lístky.

Rozmarín je veľmi silná a aromatická bylinka. Použite celé vetvičky pod pečenú jahňacinu alebo ich vložte do kurčaťa.

TIP

Pripravte si doma svoj vlastný ochutený olej či ocot
Môžete použiť akékoľvek čerstvé bylinky, pretože majú v sebe veľa éterických olejov. Olej alebo ocot dostane vôňu a chuť rastliniek, ktoré ste pri ich príprave použili. Takto pripravené oleje a octy musíme uchovávať na chladnom a tmavom mieste.

Cesnakový olej
Do sterilnej fľaše s pevným uzáverom vložte 4 strúčiky cesnaku, ktoré olúpete a jemne nožom narežte. Pridajte natrhané čerstvé bylinky vetvičky rozmarínu, tymiánu, bazalku či oregano. Bylinky trochu polámte, aromatické oleje sa tak lepšie uvoľnia. Pre trošku pikantnej chuti môžete pridať čili papričku. Zalejte pripravené ingrediencie olejom. Odporúčame olivový olej ale aj slnečnicový je vynikajúci. Fľašu dobre uzavrite a dajte asi na 2 týždne do chladničky. Používajte do zeleninových šalátov, na cestoviny a na ochutenie mäsa a rýb.

Bylinkový ocot
Pri výrobe bylinkového octu postupujeme podobne, ocot zahrejeme takmer po bod varu a potom ho nalejeme na pripravené bylinky. Necháme vychladnúť a potom nalejeme do pripravených fliaš.
Pripravte si olivový olej s koriandrom a pomarančovou kôrou či jablčný ocot s citrónom a mätou.

Späť