Herbár

Šípka / Rosa Canina

Pichľavý krík s tmavoružovými kvetmi na dlhých konároch, niekedy dorastá až štyri metre. Kvitne v máji a júni. Kvety po opelení dužinatejú a menia sa na šípky, ktoré dozrievajú v septembri. Šípka je jedným z prírodných multivitamínov. Je známa hlavne svojím obsahom vitamínov C, E, B, K.

Šípka / Rosa Canina

Účinky:

antidepresívne
pôsobí antibakteriálne
protizápalové
prečisťujúce

Šípka / Rosa Canina

Hovorí sa, že ruže sú vhodné pre „kožu a dušu“ a v lekárskej praxi majú dlhú tradíciu. Za čias starých Rimanov sa ruža šípová odporúčala pri uhryznutí besným psom.

Plody ruže majú veľmi rôznorodé účinky a cenia sa ako dôležitý zdroj vitamínu C. Vitamín C popri iných pozitívnych účinkoch na ľudský organizmus znižuje lámavosť kapilár, vitamín K má vplyv na normálnu zrážanlivosť krvi. Šípky majú aj močopudný a sťahujúci účinok. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Môžeme ich používať ako povzbudzujúci prostriedok pri rekonvalescencii.

Ruža šípová zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám, odporúčajú ju pri zle hojacich sa ranách, napomáha normálnemu zrastaniu kostí pri zlomeninách. Zlepšuje funkciu malého mozgu a látkovú výmenu v organizme.

Šalvia / Salvia Officinalis

Tento poloker dorastá až do výšky 70 centimetrov. Charakterizujú ho jemne až sýto fialové kvety a korenistá, mierne horká vôna. Zber sa uskutočňuje v období od mája do júna. Dôležité je vystihnúť čas pred kvitnutím. Zmierňuje zápaly hrdla a ďasien. Pomáha pri návaloch horúčavy a hormonálnych zmenách. Lieči astmu.

Šalvia / Salvia Officinalis

Účinky:

sťahujúce
antiseptické
estrogénové
posilňujúce

Šalvia / Salvia Officinalis

Šalvia sa spájala s dlhovekosťou a traduje sa, že v starobe oživuje zlyhávajúcu pamäť. Hovorí sa, že keď Briti začali dovážať z Číny čaj, Číňania si túto rastlinu cenili natoľko, že predávali dve debny čaju za jednu debnu usušenej šalvie.

Táto bylina má mierne horkastú chuť. Pre antiseptické a sťahujúce účinky je ideálna takmer na všetky typy zápalov hrdla, vriedky v ústach a zápal ďasien.

Listy sa dajú použiť na liečenie boľačiek po uštipnutí hmyzom a na opuchliny. Listami alebo šťavou z listov sa potiera priamo postihnuté miesto.

Tradične sa používa na liečbu astmy. Sušené listy sa pridávajú do bylinných zmesí pri liečení týchto ťažkostí. Šalvia podporuje a povzbudzuje trávenie. V čínskom liečiteľstve má zaslúženú povesť ako nervové tonikum, pretože upokojuje a posilňuje nervovú sústavu.

Šalvia znižuje aj návaly horúčavy v menopauze a pomáha organizmu prispôsobiť sa hormonálnym zmenám.

Baza čierna / Sambucus Nigra

Bylinkári opisujú bazu ako „kompletnú liečivú truhlicu“, pretože má nespočetné terapeutické a imunitné vlastnosti. Najčastejšie sa využívajú kvety alebo plody. V kozmetike sa súkvetia používajú na umývanie uhrovitej pleti, ako prísada do kúpeľov alebo ako pleťová maska.

Baza čierna / Sambucus Nigra

Účinky:

Antiseptické
Prekrvujúce
Antipyretické
Podporuje trávenie

Baza čierna / Sambucus Nigra

Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod. Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha nám zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie.

Chladný nesladený čaj z kvetov je skvelým liekom aj pri zažívacích problémoch, ako žalúdočné a črevné koliky, plynatosť, nevoľnosť a pomalé trávenie, či nedostatočná činnosť žlčníka. Aj pri nadmernom zadržiavaní tekutín v tele a opuchoch je vhodné piť čaj z bazy alebo užívať sirup.

Bazový čaj alebo sirup pridaný do nápojov má aj mierne laxatívne účinky, môže uľahčiť život, ak trpíte zápchou.

Zázvor / Zingiber Officinale

Ďumbier lekársky je rastlinka s listami, ktoré pripomínajú rákosie. Dorastá až do výšky 1m a má tvar kríka. Kvitne žltými alebo ružovými kvietkami, no pestuje sa kvôli koreňu. Zmierňuje kŕče a podporuje trávenie, pôsobí antibakteriálne a stimuluje cirkuláciu krvi. V staroveku zázvor nazývali panacea (liek na všetky choroby). Aromatickými zložkami zázvoru / ďumbiera lekárskeho sú silice a štipľavý gingerol.

Zázvor / Zingiber Officinale

Účinky:

antiseptické
antibakteriálne
protizápalové
spazmolytické
stimulačné
tonizujúce

Zázvor / Zingiber Officinale

Užívanie zázvoru pozitívne ovplyvňuje krvný obeh a zlepšuje prekrvenie tkanív aj na kapilárnej úrovni. Šálka zázvorového čaju zohrieva organizmus zvnútra a účinne zvyšuje prekrvenie koncových častí tela – rúk a nôh. Čaj je ideálne pripraviť z čerstvého zázvoru, ktorý sa zaleje horúcou vodou. Zázvor možno použiť i vo forme obkladov, ktoré sa priložia na pokožku a tým zvýšia jej prekrvenie.

Látky obsiahnuté v koreni zázvoru zlepšujú žalúdočné pohyby a pôsobia proti kŕčom hladkého svalstva v tráviacom ústrojenstve. Tým zázvor pomáha pri poruchách trávenia, nadúvaní, plynatosti a symptómoch dráždivého čreva. Zázvor potláča vznik žalúdočných nevoľností spôsobených cestovaním (kinetózy), prináša úľavu od nevoľnosti po operáciách a oceňujú ho aj budúce mamičky, ktorým zázvorový čaj tlmí nevoľnosti na začiatku tehotenstva. Zázvor zvyšuje produkciu žlče a napomáha znižovať hladinu cholesterolu. Obklady zo zázvorového odvaru majú protizápalové účinky, čím tlmia bolesti pri zápaloch kĺbov.
Zázvor má mierne povzbudivé účinky. Látky v ňom obsiahnuté prečisťujú organizmus, podporujú látkovú výmenu, odhlieňujú a podporujú chuť do jedla.

Zázvor tlmí zrážanlivosť krvi (tzn. riedi krv), zlepšuje jej prietok a tým prispieva k ochrane srdcovo-cievneho systému. Znižuje riziko infarktu, artériosklerózy, tlmí migrény. Vďaka lepšiemu prietoku krvi pomáha zázvor zásobovať mozog kyslíkom a aktivuje zmyslové funkcie a myslenie. Pomáha aj pri stavoch napätia. Nespôsobuje ospalosť ani zníženie pozornosti.
Zázvor svojimi antiseptickými účinkami obmedzuje rast mnohých baktérií a vírusov.

Aloe vera / Aloe Barbadensis Miller

Listy Aloe vera sú mäsité a po okrajoch zubaté. Vyrastajú v ružici a ich vnútro obsahuje Aloe Vera gél. Dospelé dosahujú veľkosť až 1,5 metra a majú v priemere 15 listov. Táto rastlina obsahuje vyše 240 biologicky aktívnych látok, množstvo vitamínov, minerálov, aminokyselín, enzýmov a sacharidov.

Aloe vera / Aloe Barbadensis Miller

Účinky:

prečisťuje organizmus,
znižuje bolesť,
zabraňuje krvácaniu,
pôsobí protizápalovo,
podporuje rast buniek,
odstraňuje mŕtve bunky,
zlepšuje prekrvenie,
podporuje imunitný systém,
proti baktériám, vírusom a plesniam,
zvlhčuje celú hrúbku pokožky

Aloe vera / Aloe Barbadensis Miller

Aloe vera má vnútorné i vonkajšie použitie. Odporúča sa ju konzumovať a má veľmi veľké využitie v dermatológii. Má mnohé úžasné vlastnosti ako je schopnosť potláčať bolesť či redukovať zápal. Znižuje jazvy, regeneruje bunky, zlepšuje trávenie, detoxikuje a rehydratuje organizmus. Obsahuje 18 aminokyselín, potrebných pre tvorbu nových buniek. Známe sú jej antibiotické, protiplesňové a protivírusové účinky.

Aloe vera sa používa napríklad na prevenciu vzniku obličkových kameňov a na zmenšovanie už existujúcich obličkových kameňov. Aloe vera svojím zložením vyživuje a zvláčňuje pokožku, zvyšuje tvorbu kolagénu, elastínu a stimuluje regeneráciu porušených tkanív.


V neposlednom rade sú pre nás dôležité adaptogénne vlastnosti, ktorými sa vyznačuje práve Aloe vera - čo znamená, že každý človek z nej dokáže využiť len tie látky, ktoré potrebuje pre svoju regeneráciu. Preto sa jej účinky líšia od osoby k osobe.

Používané časti: vnútorná rôsolovitá hmota listu

Rumanček / Matricaria Chamomilla

Upokojuje boľavú kožu a ekzémy. Uvoľňuje bolestivo natiahnuté svaly, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť. Starí Gréci nazývali rumanček pre jeho vôňu „jablkom zeme“, pre Anglosasov bol jednou z deviatich posvätných bylín, ktoré dal svetu boh Woden.

Rumanček / Matricaria Chamomilla

Účinky:

protizápalové
protikŕčové
relaxačné
proti nadúvaniu

Rumanček / Matricaria Chamomilla

Rumanček pomáha liečiť gastritídu, plynatosť, koliku, zlé trávenie, a kyslosť žalúdka, rovnako ako peptický vred, Crohnovu chorobu a podráždenie čreva.

Rumanček uvoľňuje napätie v natiahnutých svaloch a skracuje bolestivé obdobie. Táto bylinka zmierňuje podráždenosť a navodzuje spánok. V noci si dobre odpočinieme ak krátko pred spaním vypijeme šálku odvaru.

Vo forme krému sa aplikuje na podráždenú, svrbivú kožu a ekzémy. Blahodarne pôsobí aj na unavené oči.

Lipa malolistá / Tilia Cordata

Z lipového dreva sa dodnes pripravuje živočíšne uhlie, čo je najznámejší a veľmi účinný prostriedok proti črevným katarom aj otravám. Lipa pôsobí liečivo aj na mnoho iných chorôb. Lipové listy sa predtým vkladali do úst, aby sa zabránilo tvorbe pľuzgierikov, šťava z nich mala tiež zabrániť vypadávaniu vlasov.

Lipa malolistá / Tilia Cordata

Účinky:

Upokojujúce
Močopudné
Pôsobí proti nespavosti
Zabraňuje vypadávaniu vlasov

Lipa malolistá / Tilia Cordata

Lipový kvet obsahuje éterický olej, ktorého hlavnou zložkou je farnesol. Preto včely z lipového nektáru dokážu vytvoriť jedinečný med.

V ľudovom liečiteľstve je lipový kvet používaný ako podpora pri nádche, kašli a nachladnutí. Lipový sirup a čaj majú sedatívne účinky pri strese a nespavosti. Účinnosť lipy pri poruchách spánku bola dokonca preukázaná klinicky.

Sirup vyrobený z lipového kvetu a med sa používa pri prvých príznakoch epilepsie k odstráneniu kŕčov. Ďalej je možné ho použiť pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri poruchách spánku, pri žlčových kameňoch a pečeňovej nedostatočnosti.

Listy sparené vodou sa môžu prikladať na popáleniny, zmiešané s vínom zase na končatiny proti svalovým kŕčom.

Medovka / Melissa Officinalis

Medovka je trváca bylina listy sú vrúbkovano pílkovité, tmavo zelenej farby s výraznou žilnatinou a charakteristickou citrónovou vôňou najmä po rozotrení. Kvietky sú drobné, biele, časom sa menia na bledomodré.

Medovka / Melissa Officinalis

Účinky:

Upokojujúce
Uvoľňujúce
Protireumatické
Zabraňuje tvorbe plynov

Medovka / Melissa Officinalis

Medovka bola zasvätená bohyni Mesiaca a lovu Diane, pretože sa v minulosti verilo, že má vplyv na plodnosť.

Rastlinka pôsobí hlavne ako upokojujúci prostriedok, najčastejšie v tráviacom trakte – na žalúdočné neurózy, ďalej na srdcové neurózy, búšenie srdca apod. Zvyšuje sekréciu žlče, zabraňuje tvorbe plynov, spomaľuje tep a jemne znižuje krvný tlak.

Medovka tiež posilňuje centrálny nervový systém, pôsobí sedatívne, uvoľňuje kŕče a napätie svalstva, možno ju použiť pri ľahších formách neurasténií, depresií, proti migréne, na alergie nervového pôvodu (napr. pri astme vyvolanej stresom). Pomáha pri bolestiach brucha, pri nafukovaní, infekčných hnačkových ochoreniach, bolestivej menštruácii i v klimaktériu.

Rozmarín / Rosmarinus Officinalis

Tento aromatický poloker zvyšuje krvný tlak. Pochádza z pobrežia Stredozemného mora a zbiera sa priebežne počas celého roka. Vynikajúce výsledky doshuje pri rekonvalescencii a často sa využíva v geriatrii. Jeho pomenovanie pochádza z latinského ros marinus (v preklade: morská rosa).

Rozmarín / Rosmarinus Officinalis

Účinky:

Zlepšuje krvný obeh
Uvoľňujúce
Dezinfekčné
Afrodiziakálne

Rozmarín / Rosmarinus Officinalis

Je rastlinou lásky a vernosti. Čerstvé výhonky bývajú odpradávna slávnostnou ozdobou svadobčanov.

Ako jedna z mála rastlín, zvyšuje rozmarín krvný tlak, odstraňuje nervové vyčerpanie a zlepšuje krvný obeh. Veľmi dobré účinky má zvlášť pri kašli, astme, nervozite, nespavosti, migréne a pôsobí močopudne. Rozmarín posilňuje srdce, stimuluje lymfu, uvoľňuje stuhnuté svalstvo, prekrvuje mozog, čím zvyšuje schopnosť koncentrácie.

Rozmarín tiež odstraňuje pocit fyzickej únavy a vyčerpanosti a priaznivo podporuje činnosť pečene. Z listov možno pripraviť kúpeľ, ktorý pomáha pri reumatizme, svalovej únave, kŕčoch a celulitíde. Pri vnútornom užívaní vo väčších dávkach je jedovatý.

Táto voňavá rastlinka pôsobí dezinfekčne, pomáha pri zahlienení pľúc a nádche a má aj silné afrodiziakálne účinky.

Ibištek / Hibiscus Sabdariffa

Ibištekové “plody”, tmavočervené dužnaté kalichy chrániace semená, sú súčásťou tradičných národných receptov. Vyrábajú sa z nich sirupy, džúsy, marmelády a ako prírodné farbivo sa pridávajú do množstva ďalších pochúťok. Mladé listy ibišteka sa používajú aj ako listová zelenina.

Ibištek / Hibiscus Sabdariffa

Účinky:

Detoxikačné
Protizápalové
Znížuje krvný tlak
Pomáha pri problémoch so srdcom

Ibištek / Hibiscus Sabdariffa

Ibištek sa nazýva aj červený šťavel alebo jednoducho krátko “Roselle” - rozela.

Prírodné ibištekové farbivá sú veľmi dôležité pri prevencii kardiovaskulárnych chorôb, výrazne sa podieľajú na detoxikácii organizmu. Extrakt z ibišteka pomôže tým, ktorí majú v dôsledku zvýšenej priepustnosti a zníženej pružnosti ciev problémy, ako sú popraskané červené žilky kdekoľvek na tele, kŕčové žily, náchylnosť k tvorbe modrín, krvácajúce ďasná, paradontóza, hemoroidy, silné menštruačné krvácanie a krvácanie z nosa.

Povzbudzuje organizmus a pôsobí proti chronickej únave, vyčerpanosti a zníženej imunite.

Pozitívne pomáha aj pri liečbe zápalu obličiek, zápalu močového mechúra a rozpúšťaniu močových kameňov, pri regenerácii svalov, kĺbov a kostí aj pri zvýšenej telesnej námahe.

Žihľava / Urtica Dioica

Už starí Rimania si zväzkami žihľavy liečili reumu. Táto rastlinka bohatá na vitamíny C a B sa zbiera najmä v jarných mesiacoch pred kvitnutím alebo na jeseň, pričom najviac účinných látok nájdete v mladých rastlinách. Okrem iného obsahuje žihľava aj serotonín, tzv. hormón šťastia.

Žihľava / Urtica Dioica

Účinky:

Detoxikačné
Močopudné
Protireumatické
Podporuje krvotvorbu

Žihľava / Urtica Dioica

Je široko využívaná ako liečivá bylina. Žihľava obsahuje vitamíny C a B a provitamín A, a bohatá je aj na železo, horčík a vápnik.

Mladé listy žihľavy využívané do tradičných pokrmov ako sú jarné plnky a polievky. Varením, rozsekaním alebo drvením sa pŕhlivosť chlpov ničí a listy žihľavy sú potom nielen chutné, ale obsahujú aj vysoké množstvo proteínov a ďalších látok.


Žihľava je špecialista na očistné kúry, ktoré zahajujeme vždy na jar a na jeseň, kedy sa nám v tele nahromadí množstvo odpadových látok, ktorých je dobré sa zbaviť.

Napriek svojej pŕhlivosti ponúka žihľava široké možnosti využitia. Čaj zo žihľavy má močopudné účinky a používa sa pri zápaloch močových ciest, reumatizme, cukrovke, pečeňových a žlčníkových chorobách.

Mäta / Mentha Piperita

Mäta kvitne od júla do septembra, na zber však slúži jej vňať. Zber sa vykonáva najmä kým je rastlinka ešte mladá, aby si zachovala čo najviac vitamínov. Táto mentolom voňajúca rastlinka je skvelým pomocníkom pri tráviacich ťažkostiach a nechutenstve.

Mäta / Mentha Piperita

Účinky:

Zlepšuje trávenie
Protizápalové
Upokojujúce
Podporuje vylučovanie žlče

Mäta / Mentha Piperita

Názov mäta (Mentha piperita) má pôvod v gréckej mytológii. Minta bola nymfa, do ktorej sa zamiloval boh podsvetia Hádes. Keď sa o tom dozvedela jeho manželka, premenila Mintu na voňavú bylinu.

Hlavné uplatnenie si mäta našla pri všetkých druhoch žalúdočných problémov. Zlepšuje chuť do jedla, zastavuje zvracanie a hnačky, uvoľňuje žalúdočné kŕče aj bolesti pečene a žlčníka. Zmierňuje nadúvanie, podporuje vylučovanie žlče a žlčových kamienkov.

Pri vonkajšom použití zmierňuje svrbenie, podráždenie pokožky a mierni bolesť. Preto sa osvedčila na výplachy pri bolestiach zubov a ďasien, pričom spríjemňuje a čistí dych. Používa sa aj ako prísada do bylinkových kúpeľov na zmiernenie bolesti svalov. Pri inhalovaní nálevu lieči nádchu a zápaly hrtanu a priedušiek.

Eukalyptus / Eucalyptus Globulus

Tento typicky austrálsky strom sa v súčasnosti pestuje po celom svete. Dokáže absorbovať mimoriadne množstvá vody, a preto sa používa aj na vysúšanie močiarov. Pre liečivé účinky sa počas celého roka zbierajú jeho listy. Známy je najmä vďaka aromatickým esenciálnym olejom.

Eukalyptus / Eucalyptus Globulus

Účinky:

Antiseptické
Uvoľňujúce
Relaxačné
Stimuluje dýchanie

Eukalyptus / Eucalyptus Globulus

Pochádza z Austrálie a jeho stromy rastú veľmi rýchlo, preto sa využíva aj v papierenskom priemysle. Rastie do veľkých výšok (až 90 metrov) a radí sa medzi najvyššie stromy na svete.

Eukalyptus je známy svojimi účinkami na dýchacie ústrojenstvo, a to hlavne vďaka siliciam eukalyptol, ktoré obsahujú jeho listy. Spriechodní dýchacie cesty, pomáha pri bolestiach v krku, pôsobí antisepticky na rany, uvoľňuje kŕče, znižuje horúčku, pomáha pri bolestiach hlavy i migrénach.

Eukalyptový aromatický olej pomáha bojovať proti nervozite a stresu, prináša pocit čistoty, sviežosti a harmónie. Olej je vhodný aj na masáže, obklady alebo na inhalácie. V kozmetike sa používa pre svoje hojivé účinky na mastnú pleť a proti akné.

Borovica píniová / Pinus Pinea

Pínia je charakteristický strom stredomorských krajín, vytvárajúci malebné háje. Od staroveku sa vysádzali pozdĺž ulíc a alejí, aby poskytovali tieň. Svetoznáme sú pínie z Via Appia, oddeľujúcej Rím od južného Talianska. Pínie majú veľké olejnaté semená, ktoré sú v stredomorí lahôdkou.

Borovica píniová / Pinus Pinea

Účinky:

Povzbudzujúce
Posilňuje srdce a cievy
Upokojujúce
Zmierňuje kašeľ

Borovica píniová / Pinus Pinea

Pínia je strom známy najmä svojimi mimoriadne drahými orieškami. Terpentín, ktorý sa získava zo živice tejto borovice je antiseptický, močopudný a často sa používa pri liečbe problémov s obličkami a močovým mechúrom.

V parnom kúpeli má protireumatické účinky, pozitívne vplýva na dýchacie cesty a je užitočný pri liečení slizníc a respiračných problémov ako sú kašeľ, prechladnutie či chrípka.

Pri vonkajšom použití sú extrakty z pínie nápomocné pri liečbe kožných problémov, rán, vriedkov a popálenín.

Zelený čaj / Camellia sinensis

Zelený čaj má schopnosť absorbovať zápach okolitých vecí a vysušené použité čajové lístky je možné využiť ako dezodoranty a tiež ako čistiace prostriedky s antibakteriálnymi účinkami. Nápoj má silný osviežujúci účinok na organizmus, ktorý je vystavovaný vysokému pracovnému výkonu alebo dlhodobej psychickej záťaži.

Zelený čaj / Camellia sinensis

Účinky:

Osviežujúce
Zabraňuje poteniu
Protizápalové
Stimuluje metabolizmus

Zelený čaj / Camellia sinensis

Zelený čaj sa vyrába z čajových listov, ktoré v priebehu spracovania neprešli procesom vädnutia a oxidácie. V listoch obsiahnutý chlorofyl a triesloviny sa nezmenili a hotový vyrobok si tak ponechal prirodzenú farbu čajového listu.

Zelený čaj je dobrým pomocníkom pri práci v noci, pretože upokojuje unavené oči. Využite primerane navlhčené použité alebo staré nepoužité čajové sáčky ako obklady na unavené viečka. Jeho sťahujúci účinok je výrazný najmä v letných horúčavách, kdže zabraňuje poteniu a potláča pocit smädu.

Fluór obsiahnutý v čaji je dôležitý pre dobrý zdravotný stav zubov a preventívne pôsobí proti tvorbe zubného kazu a zápalovým ochoreniam ďasien. Mnohé štúdie dokázali, že pitie zelených čajov podporuje spaľovanie energie a redukuje tuky v tele.

Ženšen pravý / Panax Ginseng

Ženšen je koreň mnohoročnej trávnatej byliny všehoj ženšenový, ktorá rastie na Ďalekom východe. Bol známy už 4000 rokov pred našim letopočtom. Doslovný preklad všehoja je "koreň človek" kvôli výraznej podobe jeho koreňa s ľudskou postavou.

Ženšen pravý / Panax Ginseng

Účinky:

Energizačné
Posilňuje imunitu
Stimuluje mozog
Odbúrava cholesterol

Ženšen pravý / Panax Ginseng

Bolo preukázané, že ženšen zvyšuje pracovnú výkonnosť a dodáva energiu, bez toho aby vyvolával nespavosť. Normalizuje stres, úzkosť a depresie, zlepšuje pamäť a vôľu. Stimuluje funkcie pečene, lieči žalúdočné vredy, zlepšuje činnosť mozgu, podporuje sústredenie pri učení a vyrovnáva mužskú i ženskú hormonálnu aktivitu. Mnoho ľudí si ho cení ako afrodiziakum.

Ženšen predstihuje bežné povzbudzujúce látky, či už kávu, čaj, nikotín, energetické nápoje alebo alkohol. Jeho účinok sa zakladá na inom princípe, nástup je pomalší, je však dlhodobý, vyvážený a po všetkých stránkach zdraviu prospešný. Chráni proti vírusom, tlmí zápaly, tíši chronickú bolesť kĺbov.

Pôsobí na choroby nervové, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, duševné poruchy a senilita.

Železník / Verbena Officinalis

Kedysi sa verilo, že železník robí telo necitlivým voči ranám a strelám - odtiaľ i jeho staré ľudové meno železník. Ako amulet ho preto nosili aj rímski vojaci do boja. Zastrčený dieťaťu do kolísky vraj prinesie čulý intelekt a radosť.

Železník / Verbena Officinalis

Účinky:

Stimuluje trávenie
Zlepšuje menštruačný cyklus
Energizujúce
Protireumatické

Železník / Verbena Officinalis

Liečivé vlastnosti železníka môžeme využiť pri migréne a vyčerpanosti. Je močopudný, vynikajúco zbavuje obličkových kameňov, upravuje menštruačný cyklus a upokojuje nervy. Kvôli týmto vlastnostiam sa odporúča účívať ženám s PMS.

Bylinka zlepšuje trávenie, pomáha pri žltačke a stimuluje činnosť pečene. Železník sa pridáva do aperitívov na podporu trávenia. Je to účinný prostriedok proti reume a bolesti.

Železník podporuje aj tvorbu mlieka. Pomáha pri anémii, edémoch, reume a infekciách. Z vývaru, alebo šťavy je možno pripraviť obklady na reumatické, ischiatické a nervové ochorenia. Vývar je účinný aj pri infekciách hrdla a úst.

Materina dúška / Thymus Serpyllum

Podľa starej povesti je to matka premenená na kvietok. Materina dúška je výborná pri nachladnutí, zápale priedušiek, zápale mandlí a pri astmatických ochoreniach, taktiež posilňuje imunitné reakcie.

Materina dúška / Thymus Serpyllum

Účinky:

Protizápalové
Upokojujúce
Podporuje respiráciu
Stimuluje trávenie

Materina dúška / Thymus Serpyllum

Materina dúška má posilňujúce, protikŕčové, protizápalové a hojivé účinky, blahodárne pôsobí najmä na tráviacu a nervovú sústavu. Používa sa preto pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch, nervozite a podráždenosti, telesnej a duševnej slabosti, pri rôznych kŕčoch.


Táto rastlinka tiež zlepšuje trávenie, odstraňuje nadúvanie, katary a hnačky, nechuť do jedla. Bylinka pôsobí proti črevným parazitom a niektorým infekčným ochoreniam čriev. Lieči zápaly ústnej dutiny a hrdla, hnisavé rany na koži, zápaly močových ciest.

Čierna ríbezľa / Ribes Nigrum L.

Listy i plody majú za čerstva nepríjemný plošticový zápach, preto ľud nazýva ríbezľu čiernu „smradľavá ríbezľa”. Tento zápach však u dobre vyzretých plodov, a najmä po konzervovaní, celkom mizne.

Čierna ríbezľa / Ribes Nigrum L.

Účinky:

Močopudné
Pôsobí proti kašľu
Pôsobí proti prechladnutiu
Zvyšuje pružnosť ciev

Čierna ríbezľa / Ribes Nigrum L.

Listy čiernej ríbezle majú močopudný a potopudný účinok a oddávna sa používali pri chorobách močových ciest. Čaj z listov je známy prostriedok proti čiernemu kašľu detí a kŕčovitému kašľu dospelých.

Sušené čierne ríbezle sa pridávajú do čajových zmesí, používajú sa pri prechladnutí, kašli, čiernom kašli a reumatizme.

Šťava z plodov má vysoký obsah vitamínov, zvyšuje pružnosť ciev a odolnosť organizmu. Listy aj plody podporujú látkovú výmenu. Čierne ríbezle pôsobia proti hnilobe, proti hnačke, skorbutu a posilňujú žalúdok.

Hloh obyčajný / Crataegus Laevigata

Účinky hlohu sa ukazujú veľmi pomaly, až po niekoľkých týždňoch užívania, pretrvávajú však dlhodobo. Hloh sa využíva na všetky problémy so srdcom a cievami.

Hloh obyčajný / Crataegus Laevigata

Účinky:

Prekrvuje srdcový sval
Reguluje krvný tlak
Tlmí príznaky klimaktéria
Odstraňuje arytmiu

Hloh obyčajný / Crataegus Laevigata

Hloh posilňuje a prekrvuje srdcový sval, upokojuje a povzbudzuje jeho činnosť, odstraňujem búšenie, arytmiu, rozširuje vencovité cievy srdca, blahodárne pôsobí aj pri angíne.

Pomáha tiež pri nestálom krvnom tlaku, najmä vysokom. Hloh prispieva k rozšíreniu ciev a tým aj poklesu krvného tlaku, čím zlepšuje krvný obeh, K pozitívnym vlastnostiam sa radí aj pôsobenie proti nespavosti a tlmenie negatívnych prejavov menopauzy. Nie je vhodný pre ľudí s nízkym krvným tlakom, ktorý môže ešte znížiť.

Borovica Lesná (sosna) / Pinus Sylvestris

Borovica Lesná (sosna) je vždy zelený strom, ktorý vyjadruje životnú silu. Dosahuje výšku až 30 metrov. Má rada slnečné prostredie, ľahko odoláva silnej zime a najčastejšie sa vyskytuje vo vysoko horskom prostredí. Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa zbiera smola a olej.

Borovica Lesná (sosna) / Pinus Sylvestris

Účinky:

Proti stresu
Na bolesti hlavy
Na reumatické problémy
Pri zníženej imunite

Borovica Lesná (sosna) / Pinus Sylvestris

Borovica Lesná (sosna) je vždy zelený strom, ktorý vyjadruje životnú silu. Dosahuje výšku až 30 metrov. Má rada slnečné prostredie, ľahko odoláva silnej zime a najčastejšie sa vyskytuje vo vysoko horskom prostredí. Z mladých výhonkov sa varí čaj, z dreviny sa zbiera smola a olej. Hlavným produktom na zber sú konce konárikov, ktoré rastú na jar. Ihličnany sú obľúbené najmä kvôli ich vôni a liečebným vlastnostiam. V staroveku sa drevo borovíc využívalo najmä ako stavebný materiál. V súčasnosti je najvýznamnejším produktom ihličnanov silico-živica-terpentínový balzam. Tá tvorí súčasť mnohých mastí a balzamov.