Vlasy a nechty - Čakanka
všetky rady
Vlasy a nechty

Vlasy a nechty

Problémy s vlasmi a nechtami partia aj k estetickým problémom. Často za nimi stojí nedostatok vitamínov, no môžu byť aj príznakom závažnejšieho vnútorného ochorenia. Mnoho receptov na krásne vlasy a nechty obsahuje blahodárne výťažky z bylín. Vyskúšajte ich aj vy!

Orech vlašský

Orech vlašský

Dve kopcovité čajové lyžičky nadrobno nakrájaných listov orecha vlašského zalejte šálkou horúcej vody, nechajte pol minúty lúhovať a týmto odvarom masírujte pokožka hlavy.

Čakanka obyčajná

Čakanka obyčajná

Pri vypadávaní vlasov, obočia a mihalníc pomáha čerstvá šťava z čakanky obyčajnej. Kus stonky sa rozžuje v ústach (aby pustila šťavu) a šťava sa natrie na postihnuté miesta pokožky hlavy, prípadne obočia a na mihalnice.

Žihľava dvojdomá

Žihľava dvojdomá

Proti lupinám pomáha umývanie žihľavou dvojdomou.
Dve kopcovité čajové lyžičky žihľavy zalejte pol litrom horúcej vody, nechajte cca pol minúty lúhovať a potom odvar preceďte. Aspoň raz za týždeň si opláchnite vlasy po umytí vlasov. Následne však už vlasy neoplachujte čistou vodou.

Užitočné tipy

Užitočné tipy

Lopúchová kúra na jemné alebo poškodené vlasy:
Budeme potrebovať: 1 žĺtok, 1 lyžica oleja z lopúchových koreňov, 2 lyžice citrónovej šťavy. Olej po kvapkách za stáleho miešania pridávajte k žĺtku. Postupne pridajte aj citrónovú šťavu. Naneste do mokrých vlasov, najmä na ich končeky. Po polhodinovom pôsobení dôkladne opláchnite.

Bylinkovo-olejový zábal na zničené vlasy a na vlasy, ktoré sa ťažko rozčesávajú - 60 ml olivového oleja, po 1 lyžičke sušených rumančekových kvetov, brezových a žihľavových listov, 1 žĺtok, 1 lyžica medu, 1 lyžička citrónovej šťavy, 2 - 3 kvapky éterického rozmarínového oleja.
Olivový olej zohrejte vo vodnom kúpeli, pridajte bylinky a nechajte ich lúhovať v olivovom oleji cca pol hodiny. Potom sceďte a nechajte vychladnúť. Do vychladnutého oleja pridajte žĺtok, med, citrónovú šťavu a rozmarínový olej. Zmes nanášajte na mokré vlasy, nechajte pôsobiť hodinu a dôkladne opláchnite.


Zdroje
  • Mária Trebenová: Liečivé rastliny z Božej záhrady - Prírodné recepty pre chorých aj zdravých (vydavateľstvo Motýľ)
  • Marcus A. Webb: Bylinky - základná príručka o využívaní byliniek pre zdravie a pohodu
 (vydavateľstvo Fortuna Print)

  • Franziska von Au: Domáce recepty proti rôznym chorobám (vydavateľstvo Media Klub)