Bolesti ucha - Podbel
všetky rady
Bolesti ucha

Bolesti ucha

Zápaly a bolesti ucha sú nepríjemným problémom. Zápaly najčastejšie vznikajú v oblasti stredného ucha, pričom opuch stredné ucho uzavrie a v ňom sa potom tvorí tekutina, ktorá tlačí na bubienok a spôsobuje bolesť. Aj na tieto problémy však bylinky poznajú riešenie.

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky

Nechtík lekársky utišuje zápaly, utišuje bolesti ucha. Používajú sa z neho okvetné lístky. Pri bolestiach ucha sa používa odvar alebo tinktúra z nechtíka lekárskeho - 15 kvapiek dva razy denne. Tinktúru si urobíte jednoducho. Natrhajte lístky nechtíka a vložte do fľaše. Fľašu potom naplňte cca 40 %-ným alkoholom a nechajte aspoň dva týždne stáť na teplom mieste. Na vonkajšie použitie (na liečenie rán a zápalov pokožky) je vhodná nechtíková masť alebo obklady.
Ďalšie účinky: uľahčuje priebeh menštruácie, upokojuje podráždenú či poškodenú pokožku a tiež menšie popáleniny

Skorocel väčší

Skorocel väčší

Skorocel väčší výborne lieči zápaly očí a uší. Používajú sa z neho listy. Užíva sa 20 kvapiek tinktúry dva razy denne. Pri vonkajšom použití prikladajte rozdrvené listy so šťavou priamo na postihnuté miesto.
Ďalšie účinky: čistí rany, pôsobí antisepticky, pomáha pri hnačke a zápaloch čriev

Podbeľ liečivý

Podbeľ liečivý

Čerstvo natrhané a umyté listy podbeľu liečivého vytlačte (odšťavte) a túto čerstvú šťavu kvapkajte do uší.

Rumanček pravý

Rumanček pravý

Ucho, ktoré vás bolí, držte nad naparovacím kúpeľom z rumančeka pravého asi 10 až 15 minút. Potom ho dobre osušte a udržujte v teple.
Na liečenie bolestí ucha použite čajovú zmes z kvetu bazy čiernej, listov divozelu veľkokvetého, ibiša lekárskeho a rumančeka pravého. 10 g (dve čajové lyžičky) tejto zmesi prelejte šálkou horúcej vody, nechajte cca 10 minút lúhovať a pite teplý dvakrát denne.


Zdroje
  • Mária Trebenová: Liečivé rastliny z Božej záhrady - Prírodné recepty pre chorých aj zdravých (vydavateľstvo Motýľ)

  • Marcus A. Webb: Bylinky - základná príručka o využívaní byliniek pre zdravie a pohodu 
(vydavateľstvo Fortuna Print)

  • Franziska von Au: Domáce recepty proti rôznym chorobám (vydavateľstvo Media Klub)